در صفحه آزاد, مسائل روز

مرحله اول: ظهور زرقاوی
با حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ به بهانه مبارزه با تروریسم، شاخه ی القاعده در عراق به رهبری ابومصعب زرقاوی فعال شد و عملیات های انتحاری بسیاری در آنجا به وقوع پیوست او از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ رهبر القاعده عراق بود و عدو قریب (دشمن اصلی) خود را شیعیان می دانست و مهم ترین هدف خود را مبارزه با دولت شیعه عراق معرفی کرده بود وی در سال ۲۰۰۶ در بمباران مواضع القاعده در عراق کشته شد.
مرحله دوم: دوره ابوعمر بغدادی
چند ماه بعد از کشته شدن او، القاعده عراق به دولت اسلامی عراق تبدیل شد و ابو عمر بغدادی رهبری این گروه را به عهده گرفت اما تدوین قانون اساسی و بهبود وضعیت سیاسی عراق و فقدان رهبری کاریزما، مثل زرقاوی، فعالیت های القاعده عراق کمرنگ شد، تا اینکه در سال ۲۰۱۰ کشته شد. و ابوبکر البغدادی جانشین او شد.
مرحله سوم: روی کار آمدن ابوبکر البغدادی
با روی کار آمدن ابوبکر البغدادی و هم زمان شدن آن با جنگ داخلی سوریه، زمینه فعالیتهای تروریستی این گروه گسترش یافت.
با فتوای جهاد ایمن الظواهری رهبر القاعده مبنی بر حضور القاعده در سوریه و همچنین تبلیغات و کمک غرب و برخی از کشورهای منطقه باعث شد القاعده عراق به سوره عزیمت کرده، مناطق شرقی و شمالی سوریه از جمله شهر رقّه را به تصرف در آورد و اقتدار دولت قانونی بشار اسد بر این مناطق را تضعیف کند. اجتماع القاعده در سوریه دیری نپایید که به اختلافات داخلی میان گروههای مختلف القاعده در سوره انجامید و القاعده عراق، به رهبری ابوبکر البغدادی، با جبهه النصره درگیر شد و افراد بسیاری از هر دو طرف به دست یکدیگر به هلاکت رسیدند اختلافات القاعده عراق با القاعده سوریه (جبهة النصرة) بالا گرفت و به حکمیت ایمن الظواهری – رهبر القاعده جهان- منجر شد.
ایمن الظواهری رأی خود را به نفع القاعده سوریه (جبهة النصرة) صادر کرد و به ابوبکر البغدادی دستور داد تا به خاک عراق برگردد وگرنه، در سوریه باید به فرامین جبهة النصرة گوش دهد.
مرحله چهارم: اعلام تشکیل دولت اسلامی در عراق و شام (داعش)
رأی رهبر القاعده جهان به مذاق رهبر داعش خوش نیامد و وی بیعت خود با ایمن الظواهری را نقض و اظهار کرد که رهبری به غیر اسامه بن لادن نمی شناسد، این چنین بود که وی از گروه القاعده جهانی خارج شد و گروه داعش، مخفف «دولت اسلامی عراق و شام» را تأسیس کرد تا به بقیه بفهماند، شام از مناطق تحت نفوذ داعش است و آنان دیگر در بیعت ایمن الظواهری نیستند.

اقتباس از کتاب: داعش؛ بررسی انتقادی تاریخ و افکار/محمد ابراهیم نژاد/موسسه مطالعات بنیان دینی/ص ۱۱ و ۱۳

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

ارسال سوالات

سوالات شما به کارشناسان مربوطه ارجاع داده می شود و بعد از پاسخ به ایمیل شما ارسال می شود.

قابل خواندن نیست؟ تغییر متن. captcha txt

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید